Vodič za odkrivanje in odstranjevanje kožnih tumorjev
Kako prepoznate kožne tumorje, katere vrste obstajajo in kako jih odstranjujemo
V prispevku vam bomo obrazložili najpogostejše vrste kožnih tumorjev, njihove značilnosti in možnosti odstranjevanja. Izvedeli boste kako prepoznati kožni tumor, kaj so glavne značilnosti in kako hitro morate do zdravnika na pregled.
Značilnosti kožnih tumorjev lahko vključujejo različne nepravilnosti kože, kot so madeži, izrastki, vnetje kože, luščenje kože, krvavenje znamenj, pojav krast, ki se nočejo zaceliti. Ker je teh sprememb na koži veliko in so pogoste, je pomembno, da znate sami oceniti kdaj je potreben obisk zdravnika.
Pomembno je , da veste kaj so glavni razlogi za nastanek kožnega raka in katere so najbolj pogoste oblike odstranjevanja, vključno z laserskimi posegi, kirurškimi posegi in elektrokirurgijo.
Naš cilj je, da boste seznanjeni kako pristopamo k odstranjevanju kožnih tumorjev in kaj lahko pričakujete v procesu zdravljenja.
Kaj so kožni tumorji?
Kožni tumorji so vse nenormalne rasti na koži, ki lahko vključujejo različne vrste nepravilnosti. Kožni tumorji večinoma nastanejo na koži na novo, na mestu, kjer predhodno ni bilo ničesar.
Lahko nastanejo iz znamenja, kožne lise, bradavice, ki ste jo imeli že predhodno na koži. Izgled kožnega tumorja je zelo raznolik.
Lahko se pojavijo na keterem koli delu telesa. Ločimo maligne in benigne tumorje.
Benigni tumorji sicer niso nevarni, odstranitev ni potrebna, v kolikor pa nenehoma rastejo, jih vseeno odstranimo.
Maligni tumorji kože so rakave tvorbe, ki se lahko širijo na druge organe. Razumevanje, kako se kožni tumorji pojavijo in kako izgledajo, je ključno, za ohranjanje zdravja in za pravočasno ukrepanje.
Maligni kožni tumorji
Obstaja veliko vrst kožnih tumorjev, opisali bomo samo najpogostejše. V kolikor sumite, da imate na koži tumor, nam javite. Poskrbeli bomo za diagnozo in skupaj se bomo dogovorili za najboljšo možno rešitev.
Bazalnocelični karcinom. To je najpogostejša oblika malignega kožnega raka, ki se pojavi na površinskem sloju kože. Običajno se pojavi na delih kože, ki je bila izpostavljena soncu.
Ploščatocelični karcinom. Ta vrsta kožnega raka se pojavi v površinskem sloju kože in je pogosto povezana z dolgotrajno izpostavljenostjo soncu.
Melanom. Melanom je najbolj nevaren tip kožnega raka, ki se začne v pigmentnih celicah kože. Lahko se širi na druge dele telesa in zahteva takojšnje zdravljenje.
Benigni kožni tumorji
Bradavice. Bradavice so pogoste neoplazme na koži, ki jih povzroča okužba s humanimi papilomavirusi (HPV). Običajno so neškodljive, vendar se lahko širijo na druge dele telesa.
Seboroične keratoze (starostne bradavice). Niso škodljive, odstranitev ni potrebna. Pogosto jih poškodujete zato krvavijo in rastejo, v tem primeru jih odstranimo.
Hemangiomi (žilna znamenja). Niso nevarni. Radi zakrvavijo. Če ne rastejo in se ne večajo, jih ne odstranjujemo.
Dermatofibrom. Dermatofibrom je benigni kožni tumor, ki se pojavi kot majhen vozliček na koži. Običajno ni nevaren in ne zahteva zdravljenja, razen če vam povzroča nelagodje.
Kako prepoznate kožni tumor?
Prepoznavanje kožnih tumorjev je ključno za pravočasno odkrivanje in zdravljenje. Obstaja nekaj znakov, na katere morate biti pozorni, ko opazite spremembe na koži:
- Sprememba barve ali velikosti obstoječega madeža na koži, če je večje od 6mm ali je podvojilo velikost v roku nekaj mesecev do enega leta.
- Pojav novega madeža ali nenavadne rasti na koži, ki je večja od 6mm.
- Srbenje, bolečina ali krvavitve na koži, ki traja več kot mesec dni.
- Spremembe v teksturi kože ali znamenje, ki traja več kot mesec dni.
Če opazite katerega od teh znakov, predlagamo pregled pri dermatologu, ki bo opravil temeljit pregled kože in postavil diagnozo.
Pomembnost zgodnjega odkrivanja kožnih tumorjev
Zgodnje odkrivanje kožnih tumorjev je ključno za uspešno zdravljenje. Kožni tumorji, ki jih odkrijemo zgodaj v roku enega meseca do enega leta od pojava na novo ali vidnih sprememb, jih skoraj v 100% zdravimo s hitrimi lokalnimi metodami odstranjevanja. Hitra obravnava omogoči enostavne posege za odstranitev, prepreči poškodbe drugih tkiv, predvsem pa onemogoči širjenje tumorskih celic v druge organe.
Pomembno je, da sami in svojim bližnjim pregledujete kožo, še posebej dele kože, ki so bili izpostavljeni soncu ali imajo večjo verjetnost za razvoj tumorjev (obraz, uhlji, vrat, zgornji udi, hrbet).
Postopki odstranjevanja kožnih tumorjev
Ko kožno znamenje prepoznamo kot tumor, je pomembno, da se odločimo za pravilno metodo odstranitve. Obstajajo različni postopki odstranjevanja kožnih tumorjev, ki jih uporabimo glede na vrsto, mesto in velikost tumorja.
Kirurško odstranjevanje kožnih tumorjev
Kirurško odstranjevanje je najpogostejša metoda za odstranjevanje kožnih tumorjev. Med postopkom predel kože, kjer je tumor anesteziramo z lokalnim anestetikom. Nato tumor izrežemo skupaj z majhnim delom okoliškega zdravega tkiva, da zagotovimo popolno odstranitev. Kirurško odstranjevanje v lokalni anesteziji je primerno za odstranjevanje tako benignih kot malignih tumorjev.
Lasersko odstranjevanje kožnih tumorjev
Lasersko odstranjevanje je sodobna metoda za odstranjevanje kožnih tumorjev. Mesto kjer bomo odstranjevali tumor anesteziramo z lokalnim anestetikom. Laserski žarek usmerimo v okolico tumorja in odstranimo oboleli del kože. Lasersko odstranjevanje je primerno za odstranjevanje benignih tumorjev, kot so angiomi, navadne bradavice, starostne bradavice, benign nevusi barve kože.
Elektrokirurgija kožnih tumorjev
Je metoda odstranjevanja kožnih tumorjev, pri kateri uporabljamo visokofrekvenčni električni tok. Z visokofrekvenčnim aparatom (frekvenca 5 GHz) razmikamo celice kože in odrežemo neželene izrastke, znamenja ali izrežemo tumor, podobno kot pri klasičnem izrezu s skalpelom. Metoda je učinkovita, ker obenem zaustavlja krvavitev. Običajno jo uporabljamo za odstranjevanje manjših benignih tumorjev, bradavic in neželenih izrastkov.
Krioterapija kot metoda odstranjevanja kožnih tumorjev
Krioterapija je postopek odstranjevanja kožnih tumorjev s pomočjo ekstremno nizkih temperatur. Med postopkom tumor zamrznemo z uporabo tekočega dušika, kar povzroči uničenje nenormalnih celic. Krioterapija uporabljamo vedno manj, saj imamo na voljo bolj sodobne tehnike odstranjevanja. Primerna je za odstranjevanje manjših benignih tumorjev, kot so bradavice.
Zgodnje odkrivanje kožnih tumorjev je ključno za uspešno zdravljenje, zato če opazite kožne spremembe, nas obvestite in pomagali vam bomo – s pregledom, posegom ali samo nasvetom.
Prijava na pregled zaradi suma na kožni tumor
Vsak delovnik od 8-20h.
Telefonska številka za naročanje:
+386 31 876 104