Kašelj in težko dihanje pri otroku - specialisti za diagnostiko in zdravljenje

Zakaj otrok težko diha: nevarnosti, diagnoza, zdravljenje, zapleti

POZOR! V primeru nenadno nastalega težkega dihanja je potreben nujen pregled v urgentni ambulanti najbližjega zdravstvenega doma ali bolnišnice!

Ob težkem dihanju ponavadi pomislimo na astmo. Vendar je v otroškem obdobju tudi veliko drugih bolezenskih stanj, ki povzročajo težko dihanje. Ta se običajno pojavijo akutno (nenadno) in prehodno in jih ustrezno zdravimo.

 

AKUTNI BRONHIOLITIS

Je najpogostejši vzrok za težko dihanje v obdobju dojenčka in majhnega otroka. Povzročajo ga prehladni virusi, med najbolj znanimi je respiratorni sincicijski virus (RSV). Epidemije RSV okužb se pojavljajo med oktobrom in marcem, posamezne okužbe pa so možne skozi vse leto. Okužba z RSV lahko poteka skoraj brez kliničnih znakov, lahko pa kot prehlad, dolgotrajen kašelj ali pa kot akutni bronhiolitis. Mlajši kot je otrok ob okužbi, težjo obliko običajno preboleva. Dojenčki se običajno okužijo od starejših sorojencev, ki hodijo v vrtec ali pa okužbo dobijo od sovrstnikov ob skupnem druženju.

Akutni bronhiolitis lahko poteka blago, s prehladnimi znaki, kašljem in le nekoliko izrazitejšim dihanjem. Otrok s takšnimi znaki potrebuje domačo nego, čiščenje noska za vzdrževanje prehodnosti dihalnih poti in zadostno hidracijo ter zdravila proti povišani telesni temperaturi. Potrebno je skrbno opazovanje, saj se stanje v prvih 72 urah lahko slabša, nato pa se običajno začne izboljševati. Preodzivnost dihal in kašelj lahko vztrajata še 6 tednov po preboleli okužbi, zato je v tem času potrebno izvajati vse ukrepe za preprečevanje nove okužbe s prehladnimi virusi.

Kako opazujemo otrokovo dihanje?

Ko opazujemo otrokovo dihanje moramo otroku sleči vsa oblačila, ki pokrivajo zgornji del telesa. Dojenčki imajo zelo kratek vrat, zato lahko pri oblečenem dojenčku znake težkega dihanja spregledamo. Znaki težkega dihanja so: pospešena frekvenca dihanja (pri dojenčkih nad 40 vdihov na minuto, pri manjših otrocih nad 30 na minuto, pri večjih otrocih nad 25 na minuto), dihanje s trebuščkom, ugrezanje jamice na sprednji strani vratu nad prsnico, vzdigovanje ramen ob vdihu, širjenje nosnic.

Če opazimo znake težkega dihanja je potreben pregled pri pediatru pulmologu

Ob obisku v pediatrični ambulanti klinike Asantis otroku izmerimo saturacijo (zasičenost krvi s kisikom) in telesno temperaturo, naredimo klinični pregled in pljuča poslušamo s stetoskopom. Ob znakih obstruktivnega dihanja otrok prejme inhalacije zdravila, ki hitro razširi dihalne poti (bronhodilatator) z dodatkom kisika v vdihanem zraku. Ker lahko zaradi določenih fizioloških mehanizmov po inhalaciji saturacija pade, otroka po inhalaciji še vsaj pol ure opazujemo. Če se stanje tudi po terapiji ne izboljša ali pa je saturacija tako nizka, da otrok potrebuje dodatek kisika v vdihanem zraku, otroka takoj napotimo v urgentno ambulanto Infekcijske ali Pediatrične klinike.

 

AKUTNI LARINGITIS ALI KRUP

Pogosto se pojavlja med 3. in 6. letom starosti. Težko dihanje se pojavi nenadoma, običajno pozno ponoči ali v zgodnjih jutranjih urah, lahko pri predhodno na videz povsem zdravem otroku. Najpogostejši vzrok za akutni laringitis je virusna okužba pri kateri razen težkega dihanja ni drugih jasnih prehladnih znakov. Otrok se sredi noči zbudi iz spanja, glasno diha, predvsem ne more vdihniti. Ob dihanju je lahko slišen tudi “glas oslička”. Težave nekoliko olajšamo, če otroka posedemo, pomirimo in ga primerno oblečenega nesemo na hladen zrak ali v kopalnico v kateri smo naredili paro. Če se stanje v vsaj pol ure ne izboljša ali pa se težave stopnjujejo, otrok ne more govoriti ali se slini, je treba takoj poklicati reševalce saj otrok potrebuje nujno zdravstveno oskrbo.

 

TUJEK V DIHALIH

Majhni otroci svojo okolico raziskujejo z rokami. Želijo se dotakniti vsega kar vidijo, večino stvari si nesejo v usta. Ob tem se kaj hitro lahko zgodi, da katero od majhnih stvari (hrana, majhne igračke, smetke,…) po nesreči vdihnejo. Tujke lahko običajno s kašljem izkašljamo, včasih pa vseeno zaidejo v dihalno pot. Ob tem se otroku zaleti – izrazito kašlja, v obraz postane rdeč, lahko lovi sapo. V tej fazi moramo otroka vzeti k sebi in spodbujati h kašlju z nežnimi udarci po hrbtu med lopaticami.

Če se stanje ne izboljšuje in otrok še naprej lovi sapo, ne more vdihniti ali celo spreminja barvo – postaja bled ali modrikast – moramo takoj izvesti prilagojen Heimlichov prijem. Otroka si položimo s trebuhom navzdol na kolena, glava je obrnjena proti tlem in ga z udarci med lopaticami spodbujamo, da tujek, ki zapira dihalno pot izkašlja. Če se stanje ne izboljšuje takoj pokličemo reševalce!

Tudi če otrok tujek izkašlja, svetujemo pregled pri pediatru pulmologu

Če tujek ostane v pljučih dlje časa lahko povzroča ponavljajoče pljučnice in celo trajne spremembe pljuč imenovane bronhiektazije. Če ob pregledu posumimo na aspiracijo tujka v dihala je potrebno opazovanje v bolnišnici in bronhoskopija zato otroka takoj napotimo na Pediatrično kliniko.

 

ASTMA IN PONAVLJAJOČE EPIZODE TEŽKEGA DIHANJA

Pri nekaterih otrocih se epizode težkega dihanja ponavljajo. Starše pogosto skrbi, da ima njihov otrok astmo. Astma je pri otrocih pogosta, nima pa vsak otrok s ponavljajočimi epizodami težkega dihanja astme. Astmo potrdimo ali ovržemo na podlagi pogovora o poteku težav in preteklih boleznih, pregleda in preiskav pljučne funkcije ter alergoloških testov.

Vse preiskave lahko opravite v pediatrični ambulanti klinike Asantis. Po opravljenem pregledu vam bomo ne glede na izvid preiskav svetovali kako naprej. V primeru potrjene diagnoze bomo predlagali zdravljenje in redno spremljanje, v primeru ovržene diagnoze pa se dogovorimo kako nove epizode težkega dihanja preprečiti ali zmanjšati njihovo pogostost. Ne pustimo vas samih. Za pomoč vam ostanemo tudi po opravljenem pregledu. Če je potrebno, se dogovorimo za nadaljnje spremljanje ali dodatno diagnostiko.

ASTMA OB NAPORU

Večji otroci in mladostniki ob telesnem naporu večkrat navajajo težko dihanje. Čeprav je težko dihanje ob naporu lahko znak astme, pa ima astma ob naporu svoje značilnosti, ki jih lahko prepoznamo. Večinoma je težko dihanje ob telesnem naporu – predvsem daljšem teku – povezano s slabšo telesno kondicijo ali nepravilno tehniko dihanja. Kadar s pregledom in preiskavami pljučne funkcije – spirometrijo in testom na napor potrdimo astmo sproženo z naporom, uvedemo ustrezno zdravljenje, ki ga nato ob kontrolnih obravnavah ustrezno prilagajamo.

Predvsem pri mladostnicah se lahko pojavi težko dihanje ob telesnem naporu zaradi nepravilne tehnike dihanja – t.i. z naporom sprožena laringealna obstrukcija (EILO – exercise induced laryngeal obstruction). Stanje lahko odpravimo z učenjem pravilnih tehnik dihanja in sproščanja, ki se jih skupaj z otrokom naučite pri naših fizioterapevtih.

POZOR! V primeru akutno nastalega težkega dihanja je potreben nujen pregled v urgentni ambulanti najbližjega zdravstvenega doma ali bolnišnice!

Obvladovanje težkega dihanja je izziv in pediatrični pulmologi glede na vaše težave pripravimo program za obvladovanje in zdravljenje.

Če ste starš otroka, ki težko diha, je pomembno, da poiščete pediatra pulmologa, ki je prijazen in pri katerem se dobro počutite. V našem medicinskem centru Asantis v Ljubljani, nam lahko zaupate, da bomo vašemu otroku zagotovil najboljšo možno oskrbo.

Za naročilo na pregled izpolnite spodnji obrazec ali pokličite klicni center ambulante Asantis v Ljubljani.

Prijava na pregled in prvo terapijo

Opravimo pregled in terapijo takoj.

 Telefonska številka za naročanje: 

+386 31 876 104