Pregled in analiza, mapiranje, znamenj

Z digitalno dermatoskopijo opravimo mapiranje in analizo znamenj na telesu, brez potrebe po izrezovanju

Pregled kože z digitalno dermatoskopijo je naše ključno orodje v prepoznavanju kožnega raka pri vas.

Ker stopnja kožnega raka narašča, je zgodnje odkrivanje pomembnejše kot kdajkoli prej. Toda zakaj je digitalna dermoskopija tako pomembna in kako pogosto jo je treba izvajati?

V prispevku bomo razložili pomen digitalne dermoskopije pri analizi kožnih znamenj in nevarnosti za razvoj kožnega raka in melanoma. Razložili bomo razloge za povečano število kožnega raka in razpravljali o tem, kdaj je smiselno preglede opraviti in določili kako pogosto naj bi posameznik opravil pregled znamenj. Na koncu preberite še najpogostejša vprašanja, s katerimi konkretno odgovorimo na večino vaših skrbi glede znamenj.

Kaj je digitalna dermatoskopija in pomen v zgodnjem odkrivanju kožnega raka

Digitalna dermatoskopija nam dermatologom omogoča, da pregledamo kožne madeže in lezije v visoki ločljivosti in s tem odkrijemo spremembe v znamenjih, ki kažejo na prisotnost melanoma. Z uporabo specializirane naprave (digitalnega dermatoskopa), ki ima vgrajeno nevronsko mrežo s pomočjo strojnega učenja umetne pameti, natančno analiziramo kožo in prepoznamo rakaste novotvorbe v zgodnji fazi.

Digitalna dermoskopija je diagnostično orodje, ki ga uporabljamo več kot 10 let in je spremenilo način odkrivanja kožnega raka, zlasti melanoma. Dermatoskopska tehnika slikanja nam omogoča, da pregledamo kožne lezije v veliki povečavi in ​​odkrijemo podrobnosti v znamenjih, ki s prostim očesom niso vidne.

Slike, ki jih napravi digitalni dermatoskop, analiziramo z uporabo programske opreme in algoritmom umetne inteligence, ki zazna spremembe v barvi, teksturi in strukturi, ki kažejo na prisotnost melanoma.

Pomen redne analize znamenj za zgodnje odkrivanje melanoma

Melanom je najbolj nevarna oblika kožnega raka, ki je smrtno nevaren, če ga ne odkrijemo in zdravimo dovolj zgodaj. Redna analiza kožnih znamenj, ki jo omogoča digitalna dermatoskopija, nam omogoča prepoznavo kožnega raka v najzgodnejših fazah.

Melanocitni nevusi, imenujemo jih tudi samo nevusi, so pogosti kožni madeži, ki se lahko razlikujejo po velikosti, obliki in barvi. Nekatere imamo od rojstva, drugi nastanejo tekom življenja zaradi poškodbe kože. Največ novih nevusov nastane okrog 30 leta starosti. Čeprav je večina nevusov benignih, se lahko nekateri razvijejo v melanom, vrsto kožnega raka, ki se lahko hitro razširi na druge dele telesa. Redno spremljanje in analiza nevusov sta bistvenega pomena za odkrivanje morebitnih sprememb ali nepravilnosti, ki lahko kažejo na prisotnost melanoma.

Digitalna dermoskopija nam izvajalcem pregledov omogoča, da natančno pregledamo in zabeležimo mesta, velikost in značilnosti nevusov. S povečavo, ki nam jo pregled omogoča iščemo posebne značilnosti, ki kažejo na razvoj melanoma. Značilnosti vključujejo nepravilno pigmentacijo nevusov, znake rasti in druge dinamike, ki kažejo na spremembe nevusov.

Ko odkrijemo te nepravilnosti, znamenje (nevus) izrežemo in ga pošljemo na histopatološki pregled za še bolj podrobno analizo.


Tveganja in razširjenost kožnega raka in melanoma

Melanom je kožni rak, ki je vse večji zdravstveni problem, saj stopnja incidence po vsem svetu narašča. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je melanom oblika kožnega raka, odgovorna za večino smrti, povezanih s kožnim rakom.

K povečanemu tveganju za nastanek melanoma, prispeva več dejavnikov. Glavni dejavnik je še vedno prekomerna izpostavljenost ultravijoličnemu (UV) sevanju zaradi sonca ali solarijev. Pomemben dejavnik je družinska anamneza kožnega raka in svetla polt. Tretji najpomembnejši dejavnik tveganja je število kožnih nevusov, več nevusov kot imate, večja je verjetnost, da se bo eno tako pigmentirano znamenje spremenilo v rakasto obliko.

Na svetovni ravni pojavnost melanoma v zadnjih nekaj desetletjih vztrajno narašča, pri čemer najvišje stopnje porasta opažamo v državah s pretežno svetlopoltim prebivalstvom, kot so Avstralija, Nova Zelandija in Evropa.

Zaradi naraščajoče pojavnosti melanoma smo pripravili učinkovite strategije preprečevanja in zgodnjega odkrivanja melanoma, kot so redni digitalni dermatoskopski pregledi. Z aktivnim spremljanjem kože in prepoznavanjem potencialnega melanoma v zgodnji fazi bistveno izboljšamo možnosti za uspešno zdravljenje in dolgoročno preživetje.

V katerih primerih in kdaj predlagamo, da opravite digitalni dermatoskopski pregled?

Glede na vse večjo razširjenost in tveganja, povezana z melanomskim kožnim rakom, priporočamo, da bi vsi posamezniki opravili pregled kože okrog 30. leta starosti.

Tudi če nimate veliko znamenj, predlagamo, da vsaj enkrat opravite digitalni dermatoskopski pregled kože celega telesa, ker najlažje odkrijemo nevarne spremembe če bi se pojavile, na podlagi primerjave slik. Če imamo slike kože, na kateri še ni nevusov in znamenj, lahko zelo hitro odkrijemo večanje in spremembe v znamenjih, ker pri vsakem pregledu kožo dokumentiramo.

Kako pogosto bi morali opraviti digitalno dermatoskopijo za analizo nevusov in kožnih znamenj?

Priporočena pogostost digitalnih dermatoskopskih pregledov se razlikuje glede na posameznikove dejavnike tveganja in posebne okoliščine. Po smernicah Evropske akademije za dermatologijo so priporočeni intervali pregledov sledeči:

Osebe z nizkim tveganjem za razvoj melanoma
to ste posamezniki, ki imate manj kot 50 kožnih znamenj (nevusov), ki v ožji družini nimate kožnega raka, nizke izpostavljenosti UV žarkom
priporočen interval pregledov je enkratno z dokumentiranjem in mapiranjem znamenj, nato ob spremembah, ki jih zaznate sami, pri nas na tri do pet let

Osebe s povečanim tveganjem za razvoj melanoma
to ste posamezniki z več kot 100 znamenji (nevusi), ki v ožji družini nimate kožnega raka, zmerne izpostavljenosti UV žarkom
priporočen interval pregledov je enkrat na dve leti z dokumentiranjem, mapiranjem in analizo znamenj

Osebe z zelo velikim tveganjem za razvoj melanoma
to ste posamezniki, ki ste že imeli kakršnokoli obliko kožnega raka, vključno z melanomom, osebe z melanomom v ožji družini in vsi z več kot 100 znamenji (nevusi), ki imate kožo močno poškodovano od UV žarkov zaradi stalne izpostavljenosti priporočen interval pregledov je od 6 mesecev do enega leta z mapiranjem in analizo znamenj.

To so splošne smernice, za točno pogostost digitalnih dermoskopskih pregledov določimo ob dermatološkem pregledu in upoštevanju vseh za vas pomembnih podatkov (dejavniki tveganja, družinska anamneza in stanje kože).

 

Prednosti redne digitalne dermoskopije za zgodnje odkrivanje melanoma

Redni digitalni dermatoskopski pregledi nudijo številne prednosti pri preprečevanju in zgodnjem odkrivanju kožnega raka in melanoma. Z uporabo napredne tehnologije slikanja vam omogočamo:

Prepoznamo začetne in subtilne spremembe v madežih in nevusih, ki jih s prostim očesom ne zaznamo.

Spremljamo spremembe znamenj in nevusov skozi čas in pravi čas ugotovimo nenormalno večanje znamenj, znake nevarne rasti, izginjanje znamenj zaradi tumorskih sprememb, spremembe v barvi in teksturi.

Tehnologija nam omogoča zgodnje posredovanje. Če odkrijemo melanom v zgodnjih fazah, so možnosti za uspešno zdravljenje in dolgoročno preživetje znatno večje.

Zmanjšamo potrebo po invazivnih postopkih. Z zgodnjim odkrivanjem melanoma, izrežemo manjši del kože. Po drugi strani izrežemo bistveno manj nevusov in znamenj, ki niso nevarna, kar vam zmanjša število nepotrebnih posegov.

Brezskrbnost za vas. Mi proaktivno spremljamo zdravje svoje vaše kože, kar vam zagotovi, da ste mirni iz zdravi. To je še posebej koristno za posameznike z večjim tveganjem za razvoj melanoma.

Če izkoristite prednosti rednih digitalnih dermoskopij, pomeni da proaktivno pristopate k svojemu zdravju.

Kako nam umetna inteligenca pomaga pri pregledu znamenj in zakaj je to za vas pomembno

Zahvaljujoč napredku umetne inteligence je postal pregled znamenj je postal veliko bolj natančen in učinkovit. Prikazali vam bomo način, ki ga uporabljamo zadnja leta, ko nam umetna inteligenca s sistemom za mapiranje in analizo, omogoča samodejno prepoznavo sumljivih znamenj.

Računalniška tehnologija nam s sposobnostjo hitre obdelave velike količine informacij zmanjšuje čas in izboljša natančnost rezultatov, ki ga potrebujemo za pripravo mape vaših znamenj.

Umetna inteligenca nam omogoča tudi, da prepoznamo vzorce v znamenjih, ki jih z očesom težko zaznamo. Tako prepoznamo podobnosti med različnimi znamenji ter bolj natančno opredelimo vzorce in povezavo s kožnim rakom.


Kako poteka pregled znamenj z uporabo digitalne dermatoskopije

Digitalna dermatoskopija je neinvazivna tehnika slikanja, brez sevanja, z velikimi povečavami in posebno svetlobo (polarizirano), ki nam omogoča natančen pregled vaše kože in prepoznavanje znakov kožnega raka in melanoma. Postopek vključuje naslednje korake:

Zajem slik telesa. Z uporabo specializirane digitalne dermatoskopske naprave, napravimo visoko ločljive slike madežev, lezij, znamenj in nevusov na kože celega telesa. Pri nas uporabljamo napravo proizvajalca Canfield Scientific, ki vrsto let uporablja tehnologijo analize znamenj z nevronsko mrežo. Kožo slikamo s polarizirano svetlobo in takšno povečavo, da zagotovimo podroben pregled cele površine kože.
Zajem slik nevusov. Z uporabo dermatoskopske kamere napravimo mikroskopske slike nevusov in znamenj, ki so take vrste, da bi se lahko sčasoma spremenili v nevarna znamenja ali tumorje. Te slike povežemo s slikami telesa, zato da ob naslednjih pregledih natančno vemo, katera znamenja pregledujemo.
Analiza slik. Zajete slike nato analiziramo z uporabo napredne programske opreme in algoritmov umetne pameti. Analitična orodja zaznajo spremembe v barvi, teksturi in strukturi nevusov, kar pokaže na prisotnost melanoma, tumorjev ali drugih kožnih bolezni.
Primerjava in spremljanje. Digitalne dermatoskopske slike primerjamo s prejšnjimi slikami istih madežev, lezij in nevusov, kar nam omogoča sledenje spremembam skozi čas in to je najpomembnejše v prepoznavi znamenj, ki bi lahko bila nevarna.
Prepoznava ključnih značilnosti. Digitalne dermatoskopske slike pregledamo in poiščemo posebne značilnosti, ki so povezane z znaki melanoma. Te značilnosti natančno analiziramo, da ugotovimo ali je pregledana lezija rakava.
Ciljani posegi. Če z digitalnim dermatoskopskim pregledom odkrijemo značilnosti tumorja, lahko takoj opravimo dodatne diagnostične preiskave ali celo izrez sumljivega znamenja ali tumorja, odvisno od značilnosti, velikosti, mesta in od resnosti ugotovitev.

Podrobne informacije, ki jih pridobimo z digitalno dermoskopija, so neprecenljive pri zgodnjem odkrivanju kožnih tumorjev in melanoma.

Orodja in tehnike, ki jih uporabljamo v digitalni dermatoskopiji za natančno oceno kožnih madežev, znamenj in nevusov

Pri uporabi digitalne dermatoskopije se opiramo na vrsto specializiranih orodij in tehnik, da zagotovimo najbolj natančne in podrobne informacije o stanju kože. Nekateri izmed ključnih elementov, vključeni v proces digitalne dermoskopije, vključujejo:

Dermatoskop. Je specializirana naprava, ki z optično povečavo in polarizirano svetlobo zajema podrobne visokoločljive slike površine kože – znamenj. Pri pregledu uporabljamo ročne in digitalne dermatoskope.
Multispektralno slikanje. Sodobni digitalni dermatoskopski sistemi, ki jih uporabljamo zajemajo slike pri več valovnih dolžinah svetlobe. S tem pridobimo dodatne informacije o globini in sestavi kože, kar dodatno izboljša sposobnost odkrivanja in spremljanja potencialnega melanoma.
Računalniška analiza slike. Digitalne slike, ki jih posnamemo z dermoskopi, analiziramo z uporabo programske opreme in algoritmov umetne pameti. Umetna inteligenca (AI) vključuje algoritme AI in strojnega učenja za pomoč pri analizi slik kože. Tehnologija nam pomaga prepoznati vzorce in značilnosti, ki so povezani z melanomom, ter izboljša natančnost in doslednost diagnostičnega procesa.
Primerjava in spremljanje. Računalnik slike kože shrani in je zmožen primerjati posamezna znamenja, nevuse in druge spremembe na koži. Te spremembe nam pokaže in nas opozori na morebitne bistvene spremembe, ki bi lahko bile nevarne. S tem se izboljša prepoznavnost sumljivih znamenj, predvsem pa hitrost odkrivanja.

Izbor usposobljenega centra za digitalno dermatoskopijo

Predlagamo, da izberete center kot je naš, z dolgoletnimi izkušnjami v prepoznavanju raka. Pri izbiri ponudnika zdravstvenih storitev upoštevajte naslednje:
Strokovno znanje in izkušnje. Poiščite medicinski center z izkušnjami pri izvajanju digitalne dermatoskopije in dokazanimi izkušnjami pri zgodnjem odkrivanju in zdravljenju melanoma. V našem centru letno opravimo vsaj 5000 pregledov oseb z znamenji in obravnavamo več kot 500 tumorjev kože, vključno z melanomom. Storitve v zasebni kliniki opravljamo od leta 2010.
Uporaba naprednih tehnologij. Preverite, da je dermatološka ordinacija opremljena z najnovejšimi digitalnimi dermoskopskimi napravami in tehnologijami za slikanje. To bo omogočilo najbolj natančno in podrobno analizo nevusov in lezij.
Prilagojen pristop. Vsaka koža je drugačna in pri nas si vzamemo čas za vas, da preučimo vaše dejavnike tveganja, pretekle in sedanje zdravstveno stanje in težave s kožo.
Izberite center, ki vam bo pripravil vaš osebni načrt presejanja raka in spremljanja vašega zdravja, ki vašim posebnim potrebam.
Ugled in ocene bolnikov. Izberite center, ki ima pozitivne ocene skupnosti – preberite spletne ocene naših strank. To je merilo za vašo izkušnjo kot pacienta.

Skratka, redni digitalni dermatoskopski pregledi so ključni za odkrivanje kožnega raka in melanoma.
Ključen korak pri izbiri izvajanja rednih digitalnih dermatoskopskih pregledov je izbira medicinskega centra, ki se ukvarja s prepoznavanjem več vrst raka. V našem centru se polega diagnostike ukvarjamo tudi s kirurškim zdravljenjem vseh oblik kožnega raka. V proces diagnostike in zdravljenja je prav tako vključenih več specialistov dermatologije, plastične in splošne kirurgije ter radiologov za pooperativno spremljanje zdravljenja, v kolikor bi to bilo potrebno.

Pogosta vprašanja glede pregleda znamenj

Kaj je najpomembnejši znak pri odkrivanju raka kože?

Najpomembnejši znak je rast znamenja. Če neko znamenje raste več mesecev je to zaskrbljujoče, ni pa nujno, da gre za nevarno znamenje.

Ali je poškodba znamenja nevarna?
Poškodba znamenja ni nikoli nevarna, če ste prepričani, da niste poškodovali tumorja. Tumor se namreč enostavno poškoduje.

Kako ločim nevarno znamenje od nenevarnega
Edini zanesljiv način je ta, da pridete na pregled in znamenje pregledamo in analiziramo. Načeloma znamenja, ki ne rastejo in vam ne povzročajo težav, niso nevarna.

A so prirojena znamenja nevarna?
Znamenja, ki so vidna že ob rojstvu načeloma niso nevarna, tako da spremljanje ni potrebno. V primeru sprememb prirojenih znamenj, vseeno svetujemo pregled.


Kdaj in kako pogosto priporočate pregled znamenj?
Pri osebah vseh starosti, ki imajo več kot 50 znamenj ali nevusov predlagamo vsaj enkratni obisk na nekaj let. V vmesnem času priporočamo samoopazovanje in pregled v primeru, da bi sami opazili spremembe v znamenjih.

Pri osebah, ki imajo več kot 100 znamenj ali družinsko anamnezo kožnega raka v prvem kolenu (mama, oče, bratje in sestre), priporočamo pregled enkrat letno.

Prav tako priporočamo pregled enkrat letno za posameznike z večjim tveganjem za nastanek melanoma. Te skupine so delavci izpostavljeni UV sevanju zaradi dela, rekreativni in profesionalni športniki in tisti, ki ste izpostavljeni UV žarkom, ker vam to paše.

Pogostost digitalnih dermoskopskih pregledov določimo ob dermatološkem pregledu, ki oceni tveganje in poda prilagojena priporočila na podlagi vaše zdravstvene anamneze in težav s kožo.

Prijava na pregled znamenj

Vsak delovnik od 8-20h.

 Telefonska številka za naročanje: 

+386 31 876 104