Manualna terapija v fizioterapiji
Vrste manualne terapije in uporaba v terapiji bolečine
Manualna terapija je fizična oblika obravnavanja posameznika, ki jo fizioterapevti uporabljamo za obvladovanje težav z mišicami in sklepi.
Ortopedska manualna fizioterapija temelji na ročnih tehnikah pregledovanja in obravnavanja, kliničnem sklepanju ter vključuje izvedbo terapevtskih vaj, izobraževanje pacientov in druge oblike terapij (laserska, magnetna, elektro in tecar terapija, udarni valovi in druge). Z manualno terapijo lahko obravnavamo vse vrste bolečin, ki se pojavljajo v mišično skeletnem sistemu (bolečina v križu, bolečina v vratu, bolečina v kolenu, bolečina v rami in drugod).
Obravnavamo lahko stanja z izgubami funkcij (zaradi sindroma karpalnega kanala, bolečin in mravljincev po rokah, vnetja vratnega živca, ukleščenega išiasnega živca, hernije ali po možganski kapi, pri multipli sklerozi, klopnem meningoencefalitisu, fibromialgiji in drugih stanjih in obolenjih) in dobrim počutjem (psihofizično sproščanje, regeneracija športnikov, povečanje odzivnosti in zmogljivosti funkcioniranja in drugih oblika dobrega počutja).
Z manualno obravnavo zajemamo opazovanje, palpacijo, testiranje ter mobilizacijo in manipulacijo mehkih tkiv: mišic, tetiv, fascije, ligamentov, ovojnic, živcev, ter limfatičnega sistema in sklepov. V pristopu temeljimo na znanstvenih in kliničnih dokazih bio-psiho-socialnega modela in tako vas obravnavamo celostno.
Pri izvedbi naši manualni terapevti uporabljajo različne oscilacijske tehnike, tehnike počasnega ali hitrega potiskanja, statično ali dinamično raztezanje ter mišično energetske tehnike. Cilj obravnave je zmanjšati bolečine, povečati obseg in kakovost gibanja sklepov ter ponovno vzpostaviti uravnoteženo funkcionalnost telesa. Terapevtski učinki, ki jih dosegamo so fiziološki, biomehanski, fizični in psihološki.
Pri našem delu uporabljamo več uveljavljenih in strokovno podprtih pristopov specialne manualne terapije, med katere sodijo Kaltenborn-Evjenth ortopedska manualna terapija (KEOMT), Ortopedska medicina Cyriax, Ortopedska medicina in manualna terapija (OMMT), Mulligan koncept, Maitland koncept, McKenzie metoda, Lewit in druge.
Kako poteka manualna terapija?
Pri specialni fizioterapiji osredotočeni na obravnavo z manualno terapijo se bomo najprej z vami pogovorili, nadaljevali bomo z opazovanjem, izvedeli palpacijo in testiranje problematičnega predela in ugotavljali njegov vpliv na celo telo.
Na koncu vam bomo pojasnili ugotovitve in skupaj poiskali rešitve za preprečevanje nastajanja vzroka bolečin in drugih težav oziroma kako vzdrževati izboljšano stanje.
Pogovor: pridobivamo informacije o bolečini in drugih nastalih težavah, njihovem nastajanju, razvijanju in vplivanju na vaše telo, vsakdan in življenje.
Opazovanje: zaznavamo nenormalnosti kože in področij ter premikov telesnih mas.
Palpacija: prepoznavamo in opredeljujemo stanja telesnih struktur, zlasti občutljivih in bolečih predelov.
Z opazovanjem in palpacijo ugotavljamo videz kože (izpuščaje, razjede,…) temperaturo področja (bledost ali rdečino), prisotnost oteklin (edemi in drugi izlivi), trigger točke (vozličke in podobno), vnetne parametre sinovialnih in periartikularnih zadebelitev (mišična atrofija, tonus, kontrakture, krči, burzitis,…) ter deformacije sklepov (artritis, skolioza,…).
Testiranje: ocenimo vaš obseg gibanja, moči, zaznavanja, reflekse ter funkcijo. Pri moči ocenimo mišično zmogljivost in celovitost, pri obsegu gibljivosti ocenimo pretirano ali pomanjkljivo mobilnost, pri refleksih in senzorični funkciji ocenimo refleksno in senzorično funkcijo ter analiziramo lokalno ali celostno funkcioniranje s trigger točkami (miofascialne bolečine, prožilne točke povezane z vašimi simptomi).
Poleg slikovnih preiskav (UZ, RTG, CT, MRI) je dober kliničen pregled v današnjem času pogosto pozabljen, kar gre v škodo pacienta. S posebnimi manualnimi testi vam ocenimo strukturne in funkcionalne okvare ter pravočasno in čim bolj natančno postavimo vzrok težav.
IZVEDBA MANUALNE TERAPIJE
Po ocenjevanju bomo pričeli s terapijo, kjer se uporablja različne tehnike mobilizacij in manipulacij. Oba izraza sta pogosto zamenjana ali uporabljena, kot da sta eno in isto. Zlasti pri nezdravstvenih izvajalcih sta vse pogosteje zlorabljena. Zato je njuno razumevanje bistvenega pomena, tudi za vaše razumevanje izvajanih tehnik.
Z mobilizacijo usmerjeno pritiskamo oziroma premikamo strukture znotraj njihovega normalnega obsega gibljivosti. Uporabljamo različne intenzivnosti, hitrosti in amplitude, kar zavisi od odzivnosti tkiva ter povratnih informacij pacienta. Običajno poteka brez bolečin. Najbolj poznana izmed vseh je sklepna mobilizacija, sledi ji mobilizacija perifernega živčevja in druge. Po večini se razlikujejo po obravnavanem tkivu. Sklepna mobilizacija je pogosto sinonim za sklepno manipulacijo brez potiska, manipulacija s potiskom pa kot manipulacija. Zato toliko zmede.
Manipulacija je torej način in uporaba sile v določeno smer preko funkcionalnega obsega gibanja. Uporabljamo jo po celem telesu pravočasno in smiselno, saj tako prinaša ugodne rezultate.
Poznamo različne vrste manipulacij:
Sklepna manipulacija je razmik nasprotnih sklepnih površin sinovialnega sklepa, kar pogosto privede do kavitacije v sinovialni tekočini sklepa oz. izstopa plinov izven sklepa. Lahko jo opredelimo tudi kot silo, ki deluje pravokotno na sklepne površine.
Fascialna manipulacija je invazivna obravnava fascialnih točk, katere povzročajo bolečine in neravnovesja v telesu. Tovrstna terapija je sprva lokalno precej boleča, proti koncu pa se običajno precej zmanjša in obseg gibanja in moč predela se povečata. Nekaj minutah po obravnavi se sproži vnetna faza, ki pospeši pravilno oblikovanje fascije, kar lahko traja do 48 ur.
Visceralna manipulacija ocenjuje strukturna razmerja med notranjimi organi in njihovimi fascialnimi ali ligamentnimi povezavami z drugimi sistemi v telesu. Pomaga pri funkcionalnemu in strukturnemu neravnovesju celega telesa, vključno z mišično-skeletno, vaskularno, živčno, urogenitalno, dihalno, prebavno, eliminatorno, nevroendokrino in limfno disfunkcijo.
Nevralna manipulacija sprošča lokalne živčne omejitve, hkrati pa preučuje učinek, ki ga imajo te lokalne fiksacije na preostanek telesa, in z dostopom do tega razmerja spremeni obsežnejše disfunkcionalne vzorce. Izboljša pravilno delovanje živčnega sistema.
Manualna terapija lahko vključuje tudi uporabo drugih oblik terapij, kot so Bownova terapija, kraniosakralna terapija, limfna drenaža in druge.
Prijava na pregled in prvo terapijo
Opravimo pregled in terapijo takoj.
Telefonska številka za naročanje:
+386 31 876 104