Kašelj pri otroku - specialisti za diagnostiko in zdravljenje kašlja

Moj otrok kašlja - kakšna je razlika med prehladom, bronhitisom, bronhiolitisom in pljučnico?

V jesenskem in zimskem času so otroci pogosto bolni. Večkrat se znajdemo pred vprašanjem ali gre pri našem otroku le za prehlad ali pa se je začela nevarnejša okužba dihal pri kateri je potreben pregled pri pediatru pulmologu.

Dihala delimo na zgornja dihala, ki zajemajo nos in žrelo ter spodnja dihala, ki zajemajo sapnico (trahejo), sapnika (glavna bronha), ki se nato delita na manjše sapnice oz. bronhe in še na manjše bronhiole.

Okužbe dihal delimo na okužbe zgornjih in spodnjih dihal. Tipična okužba zgornjih dihal je prehlad. Znaki prehlada so: slabo počutje, izcedek iz nosu, kašelj in malo povišana telesna temperatura.

Prehlad povzročajo različni virusi – poznamo preko tisoč različnih prehladnih virusov – in običajno ni nevaren. Ob prehladu je pomembno da počivamo, pijemo tople tekočine, skrbimo za dobro higieno rok, da ne okužimo vseh, ki so v naši okolici.

Prehlad običajno v nekaj dneh izzveni brez posebnih zdravil. Že star pregovor pravi: prehlad se pozdravi v 1 tednu, če ga ne zdravimo in v 7 dneh, če ga zdravimo.

Včasih pa se okužba iz zgornjih dihal preseli v spodnja dihala

Okužbe spodnjih dihal potekajo težje in običajno dlje časa. Okužbe spodnjih dihal so lahko virusne ali pa bakterijske. Kadar pride do vnetja sapnic oz. bronhov govorimo o bronhitisu.

Bronhitis je značilen predvsem za odrasle, pojavi pa se lahko tudi pri otrocih.  Dražeč globok kašelj običajno spremlja težko in glasno dihanje. Bronhitis je večkrat bakterijski in ga spremlja visoka vročina. Bakterijski bronhitis zdravimo z antibiotiki. Kadar so vnete male dihalne poti – bronhioli, govorimo o bronhiolitisu.

Bronhiolitis je tipična okužba majhnih otrok in dojenčkov, pri večjih otrocih in odraslih se redkeje pojavlja. Je virusna okužba. Povzroči ga lahko katerikoli virus, ki pri odraslih povzroča le na navaden prehlad.

Bronhiolitis lahko predvsem pri dojenčkih poteka težko. Okužba se tipično začne s prehladnimi znaki, nato pa po dnevu ali dveh otrok začne težko dihati, pri dihanju si pomaga s trebuščkom, ugrezajo se jamica pod brado in nad ključnicama. Če mu s stetoskopom poslušamo pljuča, slišimo poke in piske. Je zelo utrujen, noče jesti in piti, kadar je zaradi tega dehidriran tudi slabo lula, kar opazimo kot suhe pleničke. Pri težjem poteku bolezni v krvi nima dovolj kisika – ima nizko saturacijo.

Takrat so potrebne inhalacije s kisikom ali celo sprejem v bolnišnico zaradi potrebe po dodajanju kisika, običajno vsaj nekaj dni. Ker gre za virusno okužbo antibiotiki ne pomagajo.

Otroku moramo dobro čistiti nos, ponujati tekočine, zniževati vročino in mu omogočiti počitek, da okužba izveni

Čeprav je bronhiolitis virusna okužba pa v nekaterih primerih lahko pride do zapleta –  dodatne bakterijske okužbe dihal. To opazimo tako, da pri otroku, ki je že bil boljši, vročina ponovno zelo naraste, običajno čez 39 st. C. Otrok je zelo utrujen, lahko ga trese mrzlica, noče jesti in piti, spremeni se kvaliteta kašlja. Ne kašlja več suho in dražeče ampak globoko, sočno, mokro, lahko tudi izkašlja sluz. To je jasen znak za čimprejšnji pregled pri pediatru pulmologu, potebne pa so tudi preiskave krvi in zdravljenje z ustreznimi antibiotiki.

Pljučnica je vnetje pljuč

Lahko je virusna ali bakterijska, predvsem spomladi in pri mladostnikih pa pljučnico povzročajo atipične bakterije. Za pljučnico je značilen kašelj, običajno brez prehladnih znakov. Kašelj je sprva suh in dražeč, nato pa hitro postane izrazit, moker, sočen, lahko izkašljamo tudi sluz.

Pri virusnih in atipičnih pljučnicah je telesna temperatura le malo povišana, pri bakterijskih pa običajno visoka, čez 39 st. C.

Ob bakterijski pljučnici smo tudi zelo utrujeni, otroci včasih tožijo, da jih boli trebuh, lahko tudi bruhajo. Predvsem mladostniki imajo lahko bolečine ob globokem dihanju. Okužbe s tipičnimi in atipičnimi bakterijami zdravimo z antibiotiki. Za prava zdravila se odločimo po pregledu in krvnih preiskavah pri pediatru pulmologu.

Kdaj torej na pregled k zdravniku?

Vedno kadar vas skrbi. Starši svojega otroka dobro poznamo in kadar se nam zdi, da nekaj ni v redu rabimo nasvet in pomoč. Zato smo tukaj zdravniki. Po pregledu vam lažje svetujemo in kadar je potrebno, otroka tudi pravilno zdravimo.


Če ste starš otroka, ki pogosto kašlja, je pomembno, da poiščete pediatra pulmologa, ki je prijazen in pri  katerem se dobro počutite. V našem medicinskem centru Asantis v Ljubljani, nam lahko zaupate, da bomo vašemu otroku zagotovil najboljšo možno oskrbo.

Za naročilo na pregled izpolnite spodnji obrazec, ali pokličite klicni center ambulante Asantis v Ljubljani.

Prijava na pregled in prvo terapijo

Opravimo pregled in terapijo takoj.

 Telefonska številka za naročanje: 

+386 31 876 104