Hitro in učinkovito zdravljenje bolečine v ramenu
Kako vam pri bolečini v rami čim hitreje pomagamo?
Bolečina v rami nastane zaradi napačne ali prekomerne uporabe, neuporabe ali poškodbe ramenskih mišic.
Vse, kar vpliva na kinetično verigo, lahko povzroči težave. Padec, poškodba ali napačna in prekomerna uporaba sklepa (npr. dvourno neprekinjeno barvanje stropa) lahko povzroči bolečine v rami.
Drugi najpogostejši dejavniki, ki vplivajo na funkcijo rame, so nevrološki in fiziološki dejavniki ter starost. Če pride do motenj delovanja nevroloških povezav ramenskega predela, so omejene motorične in senzorne funkcije, in pojavi se mravljinčenje v rokah in drugi znaki ali motnje delovanja ramena ali rok. Poškodba možganov tako prispeva k motenem delovanju rame. Fiziološki dejavniki lahko oslabijo kite, mišice in druga tkiva, kar privede do vnetja ramenskega sklepa oz. tendinitisa. Tudi starost doprinaša k slabljenju kit, mišic in podpornega tkiva, kar lahko vodi v raztrganje mišic, če ne ukrepamo pravočasno.
Vzroki in posledice
Najpogosteje vzrok bolečine v ramenu izhaja iz vratne hrbtenice. Zato vam bomo pri pregledu rame pregledali tudi vratno hrbtenico in njene vplive na bolečino v rami.
V kolikor ne bomo našli vzrokov v vratu, so najpogostejši vzroki v rami:
Tendinitis rotatorne manšete in burzitis. Tendinopatija rotatorne manšete je zelo pogost vzrok za bolečine v rami in je pogosto povezana z utesnitvenim sindromom rame, najpogostejšim vzrokom za bolečino v rami. Povzroči ju ponavljajoče se gibanje nad glavo ali zaradi nestabilnosti lopatice, starosti ali debelosti.
Akutni tendinitis se pojavi zaradi poškodbe, padca ali športa s ponavljajočimi se gibi nad glavo ali zaradi poslabšanja kroničnega stanja poškodovane rotatorne manšete. Ločimo jih na zunanje ali notranje mehanizme. Zunanji vplivajo na obliko akromiona in degeneracijo subakromialne burze, notranji pa so vezani na starost, spol, dedovanje ali pridobljene sistemske bolezni (Ehlers-Danlosov sindrom, revmatoidni artritis ali diabetes mellitus). Bolečina je prisotna na zunanji strani rame, katero spremlja blaga šibkost in se stopnjuje z dvigom roke nad glavo. Ponoči je hujša in lahko moti udobno spanje.
Tendinitis bicepsa nastane zaradi udarca v ramo, patologije rotatorne manšete, SLAP lezije, osteoartritisa, subakromialnega burzitisa ali patologij akromioklavikularnega sklepa. Za bolečino je značilno stopnjevanje in pojav na sprednjem predelu rame, ki lahko seva po sprednji strani nadlakti navzdol do komolca. Pogosto nastane kot posledica poškodbe labruma (SLAP lezije).
Poškodba labruma: razdelimo na predel kjer je ta poškodovan: zgornji del (SLAP lezija), spodnji-sprednji del (Bankart lezija, Perthesova lezija, GLAD in ALPSA), zadnji del (obratna Bankartova lezija, posteriorni GLAD in POLPSA) ter obodna labrum lezija. Bolečina je globoka, ki seva navzdol po sprednjem predelu roke, ter stalno prisotna ali ob gibanju roke. Pridruženi so lahko nestabilnost, klikanje, zatikanje, pokanje, zaklepanje, otrplost ali mravljinčenje. Bolniki pogosto tožijo o občutku ‘mrtve roke’!
Adhezivni kapsulitis: ali zamrznjena rama je stanje zelo omejenega gibanja v rami, kjer sklepna ovojnica postane debela, toga in vneta. Razlogi za nastanek so lahko primarni ali sekundarni. Primarni se pojavijo brez kakršnega koli dogodka ali travme, najpogosteje pri ženskah v starosti med 40 in 60 let na nedominantni strani. Sekundarni nastanejo zaradi poškodbe, ki pogosto terja operativni poseg.
Simptome sindroma zamrznjene rame razdelimo v tri faze:
1. faza (zamrzovanje): rama postane otrdela in boleča pri premikanju. Bolečina se stopnjuje ponoči, otrdelost pa je vedno večja. Traja 6 – 9 tednov.
2. faza (zamrznjenost): otrdelost ostaja enaka, bolečina se zmanjša. Dnevna opravila postanejo zelo otežena. Traja 2 – 6 mesecev.
3. faza (odmrzovanje): počasi sledi upad bolečine in povečevanje gibljivosti. Do polne funkcionalnosti traja od 6 mesecev do 2 leti.
Če prepoznate katerega od simptomov pri vas ne odlašajte, naročite se na pregled in terapijo
Osteoartritis: se prične z globoko bolečino v rami, ki se poslabša z aktivnostjo ter preide v kronično fazo. Kasneje sta lahko prisotna pokanje in zatikanje, kar omejuje obseg gibanja in vsakdanje dejavnosti. Čez čas bolečina postane izrazitejša v zgornjem in zadnjem predelu rame. Običajno nastane kot posttravmatska, nekrotična ali revmatoidna posledica. S specifičnimi manualnimi testi je potrebno razlikovati vzrok od vratne hrbtenice in disfunkcijo rotatorne manšete. Pri slikovni diagnostiki MRI v večini primerov pokaže asimptomatsko sliko, UZ izvedemo za potrebe izključevanja prisotnosti drugih stanj.
Športne poškodbe: najpogosteje prizadenejo športnike s pretirano uporabo zgornjega uda, kot so košarka, rokomet, odbojka, tenis, met kopja, bejzbol, kriket in druge. Ramenski sklep postane nestabilen na sprednji strani in privede do bolečine pri obračanju zgornjega uda navzven, najpogosteje pri moških med 15 in 29 let. Nestabilnosti se pridruži tudi poškodba labruma. Za izključitev kostne deformacije opravimo RTG ter za postavitev diagnoze MR artrografijo.
Pri kontaktnih športih, kot so hokej na ledu, nogomet, košarka in druge sta poškodba akromioklavikularnega sklepa in izpah rame najpogostejši razlog za odsotnost od športnih aktivnosti. Bolečina je prisotna na dotik že v okolici in na mestu poškodbe sklepa. Poznamo 5 tipov poškodb in pri 1. tipu zaznamo blago otekanje in bolečino na otip, pri 2. tipu znatno otekanje, pri 3. tipu je vidno deformacijo akromioklavikularnega sklepa skupaj z občutljivostjo ramenskega sklepa, pri 4. tipu vplivaje premikov zgornjega uda na bolnikovo dihanje in pri 5. tipu prisotnost resnih motnje zaradi česar rama pada navzdol.
Drugi razlogi, ki se kažejo z bolečino v rami so lahko:
Revmatski: putika (giht), hondrokalcinoza, sistemski eritematozni lupus, revmatoidni artritis, fibromialgija, revmatska polimialgija in vratni spondiloartritis.
Srčni: miokardni infarkt, angina pektoris, perikarditis in anevrizma aorte.
Gastrointestinalni: žolčni kamni (holelitiaza), jetra, posledica abdominalnih operacij in počena vranica.
Kaj narediti pri bolečini v rami?
Pri vseh bolečinah rame je najpomembnejše natančno opredeliti vzrok, kar v ortopedski manualni fizioterapiji izvedemo s specifičnimi manualnimi testi. Ker so bolečine v rami tesno povezane s bolečinami v vratu, izvedemo razlikovalne teste in po potrebi vključimo slikovno diagnostiko (UZ, RTG, MRI, CT).
Za tem je najpogosteje najuspešnejše konzervativno zdravljenje z intenzivno rehabilitacijo, kjer prilagodimo fizioterapevtski program vašim potrebam.
Program rehabilitacije kombiniramo z injiciranjem protivnetnih sredstev, v hujših primerih z operativnim posegom ortopeda kirurga in drugih specialistov. V izrednih primerih vključimo specialiste drugih področij.
Velik del rehabilitacije je poleg manualne terapije namenjen tudi izobraževanju in spreminjanju nepravilne drže in aktivnosti, zato je ob strokovni pomoči uspeh odvisen od vašega prizadevanja!
Za uspešno terapijo pokličite na našo telefonsko številko: 031 876 104 ali nam pišite na info@asantis.si, lahko pa nam pustite sporočilo preko obrazca spodaj.
Prijava na pregled in prvo terapijo
Opravimo pregled in terapijo takoj.
Telefonska številka za naročanje:
+386 31 876 104