Hitro in učinkovito zdravljenje bolečine v križu
Zakaj je zdravljenje bolečine v križu pri nas bolj učinkovito?
Bolečina v križu je nekaj, kar večina odraslih občuti v svojem življenju. Bolečini v križu se lahko pridruži krč mišic ob hrbtenici, omejena gibljivost, otopelost, mravljinčenje po zadnjici in spodnji okončini. Če traja bolečina dlje časa, vam to otežuje vsakdanjik.
V naši fizioterapevtski ambulanti najprej v sodelovanju z ortopedom z diagnostičnimi metodami opredelimo vzrok bolečin nato pa vam bolečino omilimo s fizioterapevtskimi terapijami.
Nekaj vzrokov za bolečino v križu:
Mišični vzroki: Mišice spodnjega hrbta zagotavljajo moč in gibljivost pri vsaki dnevni aktivnosti. Nateg mišice se pojavi, ko je mišica preobremenjena ali šibka.
Ligamentozni vzroki: Ligamenti povezujejo vretenca in zagotavljajo stabilnost hrbtenice. Ligament se lahko poškoduje zaradi nenadnega, sunkovitega in pretiranega giba ali dolgotrajnega položaja.
Slaba telesna drža: Ukrivljena stoja ter dolgotrajno sedenje in ležanje ustvarjajo utrujenost mišic, povečanje sil na sklepe in diske (medvretenčne ploščice), ki blažijo vretenca. Z leti se ustvari mišično neravnovesje z okorelostjo in šibkostjo.
Starost: Prekomerna obraba in podedovani dejavniki hitreje privedejo do artroze, spondiloze, spondilolisteze, hernije diska, stenoze, artritisa in drugih težav. Tipični vzroki staranja so zmanjšana kostna gostota, upad moči in elastičnosti mišic ter vezi.
Protruzija ali hernija diska: oboje nastane zaradi vseh naštetih vzrokov in povzroča išias, za katerega je značilno sevanje bolečine po zadnji strani noge in podplata.
Poškodba: Travmatičen dogodek, kot je prometna nesreča, poškodba pri delu, padec, udarec idr. lahko privede do kateregakoli izmed naštetih vzrokov ali nenadnega zloma vretenca, ki se v prvih urah po dogodku lahko ne kažeta kot izrazita bolečina v križu.
Visceralni in drugi vzroki: Med drugim, se bolečina v križu odraža tudi v primeru vnetja ali nepravilnega delovanja notranjih organov, kot so mehur, ledvica, jajčniki, jetra, žolčnik ter v primeru rakavih in drugih tvorb.
Bolečina v križu je ena najpogostejših bolečin in predstavlja eno izmed najkompleksnejših obravnav v fizioterapiji, kjer gre pogosto za pojav večih vzrokov hkrati. Predlagamo, da izberete nas, da vas pregledamo in svetujemo katera obravnava bi bila za vas najboljša.
Kakšni so znaki različnih bolečin v križu?
Lokalna pekoča bolečina v križu je v določenem gibu značilna za poškodbo mišice ali pretiran stres v fasetnem sklepu. Poleg lokalne in pekoče bolečine poznamo tudi tope, globoke, površinske in sevajoče bolečine. Z opredelitvijo vrste bolečine skupaj z diagnostičnimi testi in tehnikami ugotovimo vzrok težav in izberemo pravilno terapijo.
Katere tehnike uporabimo pri zdravljenju bolečine v križu?
Specialna manualna terapija uporablja ortopedske manualne teste pri diagnosticiranju in raznovrstne tehnike za obravnavo določene bolečine prizadetega tkiva. Ugotavlja, odpravlja in preverja nesorazmerja v raznih tkivih in vrača funkcionalnost telesa.
Manualna terapija se odlično dopolnjuje s tecar terapijo, lasersko terapijo in protibolečinskimi napravami ter drugimi pripomočki. V fizioterapiji poleg manualne terapije in inštrumentalne fizioterapije v obravnavi bolečine v križu vedno uporabimo kinezioterapijo, ki opremi osebo z vajami, da izboljšano stanje lahko sama vzdržuje in izboljšuje.
Tekom obravnave vas naučimo kako lahko spremenite navade, ki vam povzročajo bolečine v križu, z uporabo redne vadbe, pravilnih tehnik dvigovanja in gibanja, ustrezne prehrane in sestave telesa ter izogibanju kajenja.
V kolikor fizioterapija ne bi zadostovala, vas pregledamo še specialisti ortopedi in nevrologi oziroma drugi specialisti, ki so vključeni v obravnavo bolečine v križu.
Prijava na pregled in prvo terapijo
Opravimo pregled in terapijo takoj.
Telefonska številka za naročanje:
+386 31 876 104