Hitro in učinkovito zdravljenje bolečine v kolku
Kaj povzroča bolečine v kolku in kako vam v čim krajšem pomagamo?
Kolki so eden največjih sklepov v telesu in igrajo pomembno vlogo pri splošni gibljivosti in ponavljajočih se gibih v hoji in teku. Bolečina v kolku prizadene veliko ljudi, vseh starosti. Starejša populacija ima največje tveganje za hude poškodbe kolka in občutek bolečine v njem zaradi obrab pridobljenih z življenjskimi navadami.
Kako poteka diagnostika?
Pomembno je, da ob začetku zdravljenja pravilno ugotovimo kaj bolečino v kolku povzroča in kje se bolečina pojavlja. Zato pri diagnostiki na naši kliniki sodelujeta fizioterapevt in ortoped, poleg klinične in manualne diagnostike pa uporabljamo tudi ultrazvok.
Bolečina v kolku je lahko posledica poškodbe, vnetja ali degenerativnih procesov. Bolečino lahko čutimo znotraj sklepa zaradi težav v sklepu samem ali pa bolečina v kolk seva od drugod, npr. iz hrbtenice. Prav tako lahko bolečino, ki jo povzroča težava v kolku čutimo drugje npr. v stegnih, dimljah ali zadnjici – sevajoča bolečina.
Kateri so najpogostejši vzroki za bolečino v kolku in kako vam s fizioterapijo lahko pomagamo?
Najpogostejši razlog za bolečino v kolku je osteoartritis, za tem sledijo posledice stanja sindroma femoroacetabularne utesnitve, razvojne displazije kolka, nestabilnosti kolka, poškodbe labruma, prostega telesa in drugo.
Osteoartritis kolka: ali z drugo besedo osteoartroza, artritis ali artroza kolka predstavlja bolezen, katera se stopnjuje in prizadene celoten kolčni sklep. Lahko se pojavi tudi po resnem zlomu stegnenice. Prične z razgradnjo hrustanca in se nadaljuje s tvorbo kostnih izrastkov (osteofitov) v okolici sklepa, kar povzroči preoblikovanje kosti in vnetje sklepov.
Bolečina se pojavi v sprednjem predelu kolka in se s časom stopnjuje. Boki postajajo vse bolj napeti in gibljivost bokov se počasi izgublja. Običajno se prične obremenjevati druge sklepe in tako se ustvarijo težave še drugod po telesu. V končni fazi bolezen zelo močno vpliva na kvaliteto življenja, zato je vstavitev endoproteze kolka neubežna.
Kako vam lahko pomagamo?
S fizioterapijo vam bomo izboljšali moč, gibljivost in povečali obseg gibanja v kolku, zmanjševali bolečine, vzpostavljali normalno gibanje v spodnjih udih, obravnavali funkcijske prilagoditve ter vas opremili z individualno prilagojenimi vajami za izboljšanje stanja pri osteoartritisu kolka.
Utesnitveni sindrom kolka: gre za motnjo kolka, kjer prihaja do nezaželenega stika med stegnenico in kolčnico pri izrazitem upogibu, pogosto pri teku, kolesarjenju, veslanju, tenisu, nogometu in baletu, redkeje pri drugih športih. Posledično prihaja do posebnih simptomov in znakov s počasnim nastajanjem degenerativnih sprememb in osteoartritisa. Poznamo stegnenični, acetabularni in kombinirani tip utesnitve, kar nam pove v katerem predelu je nastala morfološko spremenjena struktura.
Pri utesnitvenem sindromu kolka se ob določenih gibih ali položajih pojavi zmerna do izrazita bolečina v kolku ali dimljah, bolečina v stegnu, hrbtu ali zadnjici, togost, omejen obseg v bokih, klikanje, nihanje, zataknjenost ter zmanjšana sposobnost opravljanja vsakdanjih življenjskih in športnih aktivnosti.
Kako vam lahko pomagamo?
Pri blagi obliki simptomov vam s fizioterapijo in manualnim pristopom blažimo simptome, vas opremimo s funkcionalnimi vajami za krepitev spodnjih udov, stabilizacijo trupa in ravnotežja telesa. V težjih primerih je potreben artroskopski poseg ortopeda ter rehabilitacija s fizioterapijo. Po operaciji zdravljenje s fizioterapijo traja okoli 12 tednov in vključuje izobraževanje, manualno terapijo, kinezioterapijo in kineziologijo. Po potrebi izvajamo kontrolne preglede ortopeda.
Razvojna displazija kolka: je prirojena ali pridobljena nenormalnost oblike in funkcije kolka, kar omogoči, da se kolčni sklep delno ali popolnoma izpahne. Vodi v zgodnji nastanek osteoartritisa.
Simptomi in znaki se pri dojenčkih lahko opazi kot razlika dolžine nog, pri menjavi plenic pa razlika v gibljivosti kolkov. Pri otroku, ki shodi, je prisoten pojav šepanja. V najstniški dobi se pojavi bolečina v dimljah, z morebitno nestabilnostjo, podobno kot pri osteoartritisu ali poškodbi labruma.
Diagnosticiranje in zdravljenje se razlikujeta glede na starostno obdobje otroka. Prirojeno displazijo se diagnosticira ob rojstvu in je običajno odpravljiva z mehko opornico. Blaga prirojena oblika displazije običajno prične kazati simptome v najstniški dobi, ko se pridobi večanje nenormalne oblike. V kolikor gre za hujšo obliko, bo potrebna operacija, da se kosti namesti v ustrezne položaje za nemoteno gibanje sklepov.
Kako vam lahko pomagamo?
S fizioterapijo opolnomočimo vas starše, da pomagate svojim dojenčkom ali otrokom z izvajanjem ustrezne masaže, raztezanjem in krepitvijo kolka. Vse tretmaje starši lahko izvajate doma, pri fizioterapevtu pa so potrebni občasni obiski za spremljanje in usmerjanje tretmajev skladno s potekom zdravljenja.
Poškodba labruma: nastane ob prisotnosti čezmerne rabe sil znotraj kolka, kar vodi v raztrganje labruma in omogoča nastanek nestabilnosti, avaskularne nekroze glave stegnenice ali drugih poškodb.
Simptomi se odražajo ob mestu raztrganine. Če je labrum v kolku raztrgan, obrabljen ali poškodovan se najpogosteje pojavi bolečina v dimljah ali na sprednji strani kolka. Redkejša je poškodba labruma na zadnji strani.
Konzervativno zdravljenje vključuje zmeren počitek ter protivnetna in protibolečinska zdravila. V kombinaciji z 10-12 tedenskim intenzivnim programom fizioterapije pričakujemo zmanjšanje bolečine pri vsakdanjih opravilih. Če se bolečina ponovno stopnjuje, je potreben kirurški poseg in 12 tedenska rehabilitacija s fizioterapijo, katero razdelimo v 4 faze:
Začetna faza (traja do 4 tedne) – Zmanjšujemo bolečino in vnetje ter pričnemo z vajami za aktivacijo mišic kolka. Nadaljujemo z vajami proti blagemu uporu in funkcionalnimi vajami.
Vmesna faza (traja med 5. in 7. tednom) – Nadaljujemo z izboljševanjem obsega gibljivosti in prožnosti mehkih tkiv kolka. Manualna terapija in kinezioterapija postaneta bolj agresivna.
Napredna faza (traja med 8. in 12. tednom) – Vzpostavljamo simetričnost obsega gibljivosti, fleksibilnosti in moči v kolkih.
Športna faza (traja po 12. tednu) – Ko se doseže dobro živčno-mišično kontrolo spodnje okončine, pričnemo z dodajanjem specifičnih športnih vaj za čim hitrejšo vrnitev v šport.
V kolikor rezultate posamične faze dosežemo predčasno, se po posvetu lahko nadaljuje v naslednjo fazo rehabilitacije.
Okrevanje po operaciji kolka bo hitrejše in uspešnejše s fizioterapevtskim programom!
Prosta telesa v kolku: v kolku so prisotni majhni odkruški hrustanca, ki se odlomijo ob poškodbi (udarec, izpah ali izvin) ali pri dolgotrajni obrabi kolka ter se zataknejo med obema sklepnima površinama v sklepu. Nastane nenadna ostra bolečina in blokada v kolku, kot da bi imeli ”kamenček v sklepu”. Če se prosto telo ne odstrani, lahko sledi zgodnji razvoj artroze.
Kako vam lahko pomagamo?
Z manualnimi ortopedskimi tehnikami vam v fizioterapiji lahko premaknemo prosto telo ob sklepno ovojnico. S tem preprečimo zataknjenost prostega telesa med sklepnima površinama in bolečina z blokado giba več nista prisotna.
Kadar je v sklepu prisotno večje število prostih teles, vam jih naš ortoped artroskopsko odstrani.
Poleg omenjenih patologij za nastanek bolečine v kolku so lahko razlogi tudi atletska pubalgija, septični artritis, sindrom piriformne mišice, trohanterni burzitis, avaskularna nekroza glave stegnenice, zlom vratu stegnenice, dimeljska ali femoralna kila, sevalna bolečina križnično-črevničnega ali ledveno-križničnega področja, tumor in drugo.
Pri pojavu bolečine ni dobro odlašati z iskanjem strokovne pomoči, zato pri zaznavi le-te obiščite ASANTIS fizioterapijo v Ljubljani.
Prijava na pregled in prvo terapijo
Opravimo pregled in terapijo takoj.
Telefonska številka za naročanje:
+386 31 876 104