Atopijski dermatitis: vzroki, simptomi in možnosti zdravljenja
Vas ali vašega otroka muči srbeča, rdeča in vneta koža?
Praktično vsi starši pridete do nas z vprašanjem, kaj pri vašem otroku povzroča atopijski dermatitis. Predhodno iščete alergije in druge vzroke za vnetje kože. V večini primerov alergije ne najdete. In tudi če jo – je alergija posledica atopijskega dermatitisa, ne pa vzrok.
Z atopijskim dermatitisom se rodimo
Vzrok atopijskega dermatitisa je v koži že, ko se rodimo. V osnovi gre za pomanjkanje proteina v koži (filagrina, veznega člena), ki drži celice kože tesno skupaj. Več kot manjka proteina, hujša oblika atopijskega dermatitisa se razvije in obratno. Zaradi pomanjkanja tega proteina so tesni stiki med celicami zmanjšani tudi v drugih površinskih tkivih telesa (pljuča, prebavna pot).
Ker stiki med površinskimi celicami tkiv niso zadostno tesni, lahko prehajajo snovi iz okolice v telo čez kožo, površinskih celic pljuč in prebavil, kar pa ne bi smeli. Če pride kakšna snov v telo na način, ki ne bi smela, to imunski sistem zazna kot napako in sproži reakcijo – vnetje, ki se lahko kaže kot oblika alergije.
Alergija ni vzrok, ampak posledica atopijskega dermatitsa
Koža, dihala in prebavila, ki prepuščajo, dovoljujejo vstop snovi v telo mimo ustaljenih poti. Če je teh prehodov preveč in se jim pridružijo še drugi zunanji ter notranji dejavniki, pride do vnetja organov. V primeru kože, govorimo o atopijskem dermatitisu.
Ob obisku v pediatrični ambulanti klinike Asantis se najprej podrobno pogovorimo, naredimo specialistični pregled otroka in se nato skupaj odločimo ali je testiranje za alergije smiselno. Če ima otroku pogoste izbruhe vnetja, ki so povezane s predhodnim uživanjem hrane, potem je testiranje smiselno. Naredimo alergijske kožne vbodne teste na najpogostejše prehrambene alergene. Testiranje je neboleče, odvzem krvi ni potreben. Izvidi so znani že v 15 minutah.
Za atopijski dermatitis pravimo, da se sproži
Sproži ga lahko alergen iz okolja, kot so pršice, dlaka hišnih ljubljenčkov, cvetni prah in nekatera živila. Pogosti sprožilci pa so tudi mila, močenje kože, potenje, prehladna obolenja, stres in spremembe temperature. Z razumevanjem vzrokov posamezniku pomagamo pri obvladovanju in preprečevanju izbruhov.
Majhni otroci prebolevajo pogoste okužbe dihal in prebavil
Poslabšanje atopijskega dermatitisa se običajno pojavi vsaj 2 dni preden se znaki okužbe sploh pokažejo. Z opazovanjem otrokove kože lahko prej ukrepamo tudi ob akutni bolezni.
Stres je še en dejavnik, ki lahko poslabša simptome atopijskega dermatitisa. Za otroka je stres lahko menjava okolja, skupine v vrtcu, sprememba rutine, ki je je vajen. Visoka raven stresa lahko oslabi imunski sistem in poveča stopnjo vnetja, zaradi česar je koža bolj dovzetna za izbruhe.
Poleg tega lahko pri nekaterih posameznikih sprožijo ali poslabšajo simptome tudi hormonske spremembe, ki se pojavijo med puberteto ali nosečnostjo.
Atopijski dermatitis je zelo dinamična oblika vnetja
Zelo pogosto se odločite za klic k nam, ko se otrok zjutraj zbudi in je ves rdeč in spraskan po koži. Razmišljate kaj je prejšnji večer jedel, kaj ste počeli in kaj bi lahko bil vzrok vnetja čez noč.
V resnici je atopijski dermatitis zelo dinamična oblika vnetja, ki se dnevno spreminja. Vnetje se lahko poslabša v nekaj urah ali minutah. Če se vnetje poslabša v nekaj deset minutah, je zelo verjetno, da je predhodna dejavnost ali zaužita hrana, pripomogla k izbruhu.
Atopijski dermatitis se najpogosteje pojavi na pregibih okončin
Simptomi atopičnega dermatitisa se lahko razlikujejo od osebe do osebe, vendar obstaja nekaj značilnosti, ki veljajo za vse oblike. Najpogostejši simptom je suha in srbeča koža, ki je ponavadi trdovratna in intenzivna.
Vneta koža je rdeče barve različne intenzitete in hrapava na dotik. V nekaterih primerih lahko atopijski dermatitis povzroči nastanek majhnih mehurčkov, napolnjenih s tekočino, iz katerih se izceja tekočina. Praskanje prizadetih predelov lahko dodatno razdraži kožo in povzroči odebelitev ter luščenje kože. Srbenje je lahko tako močno, da moti spanec in vpliva na dnevne aktivnosti.
Čeprav lahko atopijski dermatitis prizadene katerikoli del telesa, se najpogosteje pojavi v komolčnih in kolenčnih kotanjah, na vekah in vratu – na teh mestih je koža tanka. Pri dojenčkih se izpuščaj pogosto pojavi na licih in lasišču, medtem ko se pri starejših otrocih in odraslih lahko pojavijo izpuščaji na vratu, zapestjih in gležnjih.
Diagnoza se postavi s pregledom, če želite potrditev, s testom iz krvi
Pri nas nikoli nikogar ne prepričujemo. Redko se zgodi, da kdo pač ne verjame, da lahko samo s pregledom določimo za kakšno vrsto vnetja gre. Pri atopijskem dermatitisu je klinična slika in potek vnetja, ki nam ga opišete, v večini primerov tako jasen, da je diagnozo možno postaviti samo s pregledom.
Za tiste, ki bi se želeli prepričati, da gre res za genetsko motnjo v sestavi kože, opravljajo v laboratoriju Bolnišnice Golnik, genetski test. S tem se dokaže pomanjkanje proteina filagrina.
V primeru, da bi sumili, da je sprožilec vnetja alergen iz okolja, opravimo alergijske teste.
Možnosti zdravljenja atopijskega dermatitisa
Atopijskega dermatitisa ni možno pozdraviti, ker gre za prirojeno napako, ki ostane za vedno. Je pa dobra stran kože v tem, da se z razvojem otroka na nek način odebeli – od zgodnjega otroštva do najstniških let, pridobi na debelini. Predvsem se zadebeli roženi del kože, ki prekrije razmaknjene stike celic. Prav tako se poveča izločanje loja, kar dodatno prispeva, da je koža bolj odporna na zunanje vplive.
Iz teh razlogov se pri večini otrok vnetje v starosti okrog 8-10 let preneha.
Čeprav za atopijski dermatitis ni zdravila, je na voljo več možnosti zdravljenja, lajšanje simptomov in učinkovito obvladovanje stanja.
Cilj zdravljenja je zmanjšati vnetje, ublažiti srbenje in preprečiti izbruhe
Najpogostejši pristop k zdravljenju atopijskega dermatitisa vključuje kombinacijo lokalnih zdravljenj, zdravil v obliki tablet in sprememb življenjskega sloga.
Pri pregledu izmerimo suhost kože in količino vode, ki uhaja skozi kožo. Ob tem pripravimo načrt zdravljenja, ki najbolj ustreza tipu kože.
Za pregled in svetovanje glede ustreznih terapij nas pokličite ali napišite sporočilo v spodnji obrazec!
Prijava na pregled in prvo terapijo
Opravimo pregled in terapijo takoj.
Telefonska številka za naročanje:
+386 31 876 104